F E S T E Á T R O   2 0 0 8 - Č A S T Á

  

        20.6.2008-14.00 SEČ vyráža osádka troch áut z Ľubele. Zastavujú sa v Ružomberku na doplnení potravinových zásob a vyrážajú cez Donovaly na Nitru. Cesta prebiehala v poriadku. Z každého auta vidieť „vyškerené ksichty“ herečiek. Šofér vodiaceho auta, zároveň aj šéf divadla, tušil niečo v povetrí, ale posledné auto nehlásilo žiadne úlety z prívesného vozíka. Na horizonte sa objavuje veža na Zobore a náhle nálada klesá. Osádka ťažného auta hlási poruchu na kolese vozíka. Keď sa šéf vracia takmer od Nitry ku Zlatým Moravciam, na ceste je už vianočný stromček a všetky kulisy. Kontakty veliteľa čaty našťastie siahajú aj do týchto končín a tak  prišli na pomoc zamestnanci ViON-u Zlaté Moravce. Výmena vozíka, preloženie kulís a komediantská partia môže vyraziť na cestu do Nitry, Trnavy,  s cieľom v Častej. Navigátor Rasko – Vlašanskej výroby, znavigoval kolónu takmer do Senice, ale o 21,30 sa herci konečne ocitli v náručiach fanúšikov. Guľáš fajne padol každému, aj keď niektorí mali predpísanú dietu. Každý si našiel svoje lôžko, prebehla povinná očista, niektorí zhliadli posledné divadlo tohto dňa a odobrali sa taktiež do večných lovíšť.

 

        21.6.2008.-9.00 SEČ nastupujú proti sebe dva družstvá na veľký futbalový  zápas. Výsledok 3:3 nebol podstatný, ale to, že góly mohli dať iba ženy. Po výbornom obede sa partia trhá a jedna časť odchádza na blízky hrad. Lenivejšia časť využíva miestne kúpalisko na ochladenie. Začiatočníci už majú žalúdočné problémy, pretože vystúpenie sa blíži. Najskôr vystupuje Štefanovské divadlo v hlavnej úlohe s majstrom Krivosudským. Jeho výkon, napriek veku tohto veľkého herca, nabudí Liptákov na maximum. O 19.00 zvučka a konferenciérka víta jediného zástupcu z Liptova - Ľubeľské ochotnícke divadlo Kolomana Ondreja Urbana. Po skúsenostiach z minulého roku, dostal každý návštevník bulletin, s popisom hry, hereckom obsadení a lokalite , kde sa Ľubeľa nachádza. Vystúpenie opäť nesklamalo náročné záhorácke publikum a obrovský potlesk dal všetkým za pravdu, že divadlo sa ešte robiť oplatí. Táto dobrá partia urobila dobré meno nielen svojej obci, ale aj celému Liptovu. Záver večera patril Levičanom a boli taktiež výborní. Nakoniec, v Častej sú len dobrí, lebo baviť ľudí takmer zadarmo, na úkor vlastného voľného času, to sa dnes už takmer nenosí. Noc po divadle bola voľnejšia, čo potvrdilo aj silné chrápanie takmer celej partie.

     

22.6.2008-7.00 SEČ prekvapuje Ľubeľských hercov raňajší skvelý budíček v podaní domáceho divadla Na kolene v Častej. Rôzne masky, hudba, spev a výborné raňajky vyprevadili Liptákov z tejto príjemnej dedinky na Záhorí. Cesta domov bola ľahšia a spiacim pasažierom ubiehala rýchlo. Niektorí si ani nevšimli opakovanú výmenu prívesného vozíka v Zlatých Moravciach. Náročná oprava tentoraz nestála ochotníkov nič, jediná odmena pre opravárov z ViON-u, bolo slovko ďakujem. Potom to už bolo rýchle navrátenie do každodennej reality povinností.